PROCEDURA
„zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola”
1. Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
2. Przedszkole czynne jest w godzinach od 7.00 do 17.00.
3. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dzieciom, w przedszkolu obowiązują zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, które zostały określone niniejszej procedurze.
I. Przyprowadzanie dzieci do przedszkola
1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice.
2. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola o godzinie określonej w harmonogramie na dany rok szkolny lub w dowolnym czasie, po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
3. Dzieci przyprowadzane są do przedszkola przez rodziców, bądź inne osoby przez nich do tego upoważnione.
4. Rodzice ( opiekunowie) pomagają dziecku w szatni a następnie odprowadzają do sali przedszkolnej informując nauczyciela o pozostawieniu dziecka .
5. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali edukacyjnej.
6. Rodzice mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe i czyste. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi udzielać wyczerpujących informacji na ten temat.
7. W sytuacjach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych, dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.
8. Rodzice zobowiązani są sprawdzić codziennie zawartość kieszeni, plecaków, itp.: czy dziecko nie przynosi przedmiotów niebezpiecznych dla zdrowia swojego i innych dzieci np. monet, gwoździ, kluczy itp.
9. Nauczyciel przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców w szatni lub przed wejściem do przedszkola, przed odebraniem dziecka przez nauczyciela lub pomoc nauczyciela.
II. Odbieranie dzieci z przedszkola
1. Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców lub inne osoby upoważnione na podstawie pisemnego oświadczenia, podpisanego przez obojga rodziców ( opiekunów prawnych)
2. Rodzice ( prawni opiekunowie) zobowiązani są złożyć stosowne oświadczenie upoważniające do odbioru dziecka przez osoby trzecie ,z numeru telefonu kontaktowego osoby upoważnionej.
3. Upoważnienia są składane na dany rok szkolny i mogą zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
4. Rodzice ( prawni opiekunowie) mogą złożyć upoważnienie stałe lub do jednorazowego odbioru dziecka.
5. Przedszkole nie wydaje dziecka na prośbę rodzica zgłaszaną telefonicznie.
6. Przedszkole nie wydaje dziecka osobom niepełnoletnim, poza upoważnionym przez rodziców rodzeństwem, zgodnie z art. 43 Ustawy Prawo o ruchu drogowym –zezwala on dzieciom do lat siedmiu korzystać z drogi pod opieką osoby, która ma co najmniej dziesięć lat.
7. Odbieranie dzieci przez osoby niepełnoletnie może odbywać się w szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wyraźne, pisemne oświadczenie woli rodziców.
8. Rodzice przyjmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
9. W przypadku nie znajomości osoby odbierającej dziecko, nauczyciel lub pomoc nauczyciela zobowiązany/a jest dokonać jej identyfikacji i weryfikacji –żądając okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
10. Jeżeli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel lub pomoc nauczyciela powiadamia rodziców i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do momentu wyjaśnienia sprawy.
11. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez właściwe orzeczenie sądowe.
12. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie). Personel placówki ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica lub upoważnioną osobę, a w przypadku niemożliwości skontaktowania się z tymi osobami zawiadomić o całej sytuacji dyrektora przedszkola, który wyda odpowiednie dyspozycje.
13. Rodzice zobowiązani są przekazać nauczycielowi aktualne numery telefonów. W przypadku zmiany adresu lub telefonu, rodzic niezwłocznie zawiadamia o tym nauczyciela oddziału.
14. W czasie, kiedy odbiór dziecka odbywa się poza terem przedszkola, np. plac zabaw, teatr, kino, itp. wymagane jest od rodzica, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczyciela lub pomocy nauczyciela mającej dziecko pod opieką.
15. W sytuacji kiedy Rodzic jest w drodze do przedszkola i nabył przekonanie o spóźnieniu się należy telefonicznie powiadomić nauczyciela.
16. W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola przez rodziców ( prawnych opiekunów) bądź upoważnione osoby nauczyciel jest zobowiązany do nawiązania telefonicznego kontaktu z rodzicami. Jeśli niemożliwe staje się skontaktowanie z rodzicami nauczyciel jest zobowiązany do zawiadomienia Pogotowia Opiekuńczego przy Komendzie Policji i przekazania dziecka pod opiekę pozostawiając w przedszkolu informację dla rodziców o miejscu pobytu dziecka. nauczyciel jest także zobowiązany do powiadomienia dyrektora placówki.
17. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci są odpowiedzialni rodzice oraz nauczyciele i pomoce nauczyciela.