Drodzy Rodzice!
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2024/2025 serdecznie zapraszamy na zebranie organizacyjne, które odbędzie się 9.09.24r. (poniedziałek) o godzinie 17:00.
ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA
ZASADY DLA RODZICÓW
- W wakacje zróbcie sobie kilka spacerów i pokażcie dziecku jego przedszkole.
- Potrenujcie rozstania, na przykład zostawcie je na próbę pod opieką dziadków lub przyjaciół, w ten sposób zobaczy, że to normalne, że rodzice wychodzą z domu, a potem wracają, dzięki temu przedszkole nie będzie się kojarzyło maluchowi z pierwszym rozstaniem z rodzicami.
- Wykorzystajcie czas wakacji na odpieluchowanie dziecka. Ciepłe dni i możliwość biegania w krótkich majteczkach pomogą maluszkowi przejść naturalnie etap treningu czystości.
- Niezbędną wyprawkę do przedszkola kupcie wspólnie z dzieckiem. Niech poczuje swoją sprawczość i dowolność wyboru pościeli, worka, kapciuszków, kredek itp.
- Zachęcajcie dziecko do samodzielności, w ten sposób w przedszkolu maluch nie będzie czuł się bezradnie i bez lęku poradzi sobie z różnymi wyzwaniami.
- Nie obiecujcie dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola, bo to jawne przekupstwo i wyrabianie złych nawyków współżycia społecznego.
- Rano okazujcie radość i entuzjazm, aby dziecko idąc do przedszkola było zarażone pozytywnymi emocjami.
- Przestrzegajcie godziny porannego przyprowadzania dziecka do przedszkola, pomoże mu to w utrwaleniu codziennej rutyny.
- Nie rezygnujcie z pozostawienia dziecka w przedszkolu, nawet, jeśli bardzo płacze przy rozstaniu, ponieważ maluszek będzie łzami wymuszał kolejne powroty do domu i będzie wam coraz trudniej.
- Pożegnanie w szatni powinno być krótkie i stanowcze: przytulas, uśmiech, buziak i do zobaczenia. Nigdy nie mówicie dziecku, że zaraz po nie wrócicie, ponieważ w tym wieku dla dziecka „zaraz” znaczy natychmiast. Raczej określcie czas waszego przyjścia mówiąc: będę po obiadku lub jak zjesz podwieczorek to mamusia po ciebie przyjdzie.
- Jeżeli rozstanie z mamą jest trudne i bolesne, przez pierwsze dni malucha może do przedszkola przyprowadzić tata, babcia albo inny bliski upoważniony członek rodziny.
- Nie podawajcie dziecku w domu śniadania, przez to dziecko nie zje śniadania w przedszkolu i nie będzie miało przyjemności z usłyszenia od pani pochwały za pięknie zjedzony posiłek. Taka pochwała w grupie rówieśników pomaga budować w dziecku poczucie własnej wartości.
- Pozwólcie zabrać swojemu maluchowi ulubioną przytulankę, dzięki temu poczuje się bezpieczniej. Jednak przygotujcie je na pozostawienie zabawki w szafce w szatni i wytłumaczcie, że do grupy będzie mogło ją zabrać tylko na czas leżakowania i w jeden dzień w tygodniu (ustalony przez panie w przedszkolu).
- Pomóżcie dziecku rozebrać się w szatni, ale nie róbcie tego za niego. Maluch musi nauczyć się samodzielnego ubierania i rozbierania, ale potrzebuje do tego czasu i pomocy. Pokażcie mu, gdzie jest jego szafeczka, jaki ma przypisany znaczek i gdzie może znaleźć swoje ubranka na zmianę.
- Ubranie dziecka powinno być wygodne, łatwe do zdjęcia i założenia, nie może sprawiać kłopotów.
- Witajcie swoje dziecko z radością i uśmiechem, mówiąc na przykład: byłeś bardzo dzielny, jestem z ciebie dumna/y, teraz możemy iść do domu.
- Po rozmowach z dzieckiem i wysłuchaniu wszystkich jego przygód ucieszcie się, że następnego dnia idzie do przedszkola, bo znowu będzie mogło przeżyć super przygodę.
- Nie wymagajcie od dziecka, by od razu obdarzyło zaufaniem i miłością panie i dzieci w grupie. Personel umie przekonać do siebie dzieci i sam sobie poradzi z budowaniem wzajemnego zaufania. Również pozwólcie dziecku na dokonanie wyboru dzieci, które polubi. Raczej starajcie się zwracać uwagę, że te dzieci, do których nie zapałało sympatią zasługują na dobre traktowanie i szacunek.
- Ewentualne pytania zadawajcie nauczycielkom po południu, kiedy odbieracie dziecko z przedszkola.
- W obecności dziecka nie należy głośno rozmawiać na temat wszelkich sytuacji w przedszkolu. Nie wolno również głośno krytykować przedszkola czy nauczycieli, ponieważ wywołacie w dziecku niechęć do placówki i jego opiekunek.
Jak rodzic może pomóc dziecku w rozpoczęciu przygody w przedszkolu
Odpowiednia długość snu.
Dziecko powinno się wysypiać, inaczej w przedszkolu będzie marudne, nerwowe, płaczliwe i trudniej zniesie cały dzień bez rodziców. Wieczorem o tej samej porze sprzątamy zabawki, myjemy się, kładziemy do łóżeczka. W tym momencie wdrażamy zasadę zero ekranów, a uprzyjemnieniem zasypiania powinna być bajka opowiadana lub czytana na dobranoc. Pora zasypiania powinna być przyjemnością dla rodzica i dziecka, czasem, kiedy możemy się poprzytulać, spokojnie odpowiedzieć na ostatnie pytania malucha i przejść do świata fantazji przy czytaniu bajek.
Spokojny poranek.
Należy zadbać o spokój porannych przygotowań. Pośpiech i nerwy rodziców bardzo negatywnie wpływają na samopoczucie dziecka. Ważna jest atmosfera, w jakiej odbywa się poranna rutyna, ponieważ z tymi emocjami przywozimy dziecko do przedszkola.
Rozstanie bez dramatów.
Rodzic nie może utrudniać porannej rozłąki, pożegnać należy się czule, ale krótko i konkretnie. Wskazane jest wypracowanie z dzieckiem rytuału porannego rozstania w szatni, aby ułatwić sobie i dziecku rozłąkę. Żadnego zaglądania do sali po pożegnaniu!
Po przedszkolu czas tylko dla malucha.
Dziecko w przedszkolu przebywa większość dnia, dlatego jest stęsknione za rodzicami i pragnie ich bliskości i zainteresowania. Zapracowany rodzic czasami nie ma siły, to zrozumiałe, należy jednak znaleźć czas na bycie tylko dla malucha. Przytulanie, wspólna zabawa czy rozmowa pozwoli dziecku rozładować wszelkie emocje, te złe i te dobre. Super byłoby przyjść po dziecko na piechotę i w czasie powrotu do domu pozwolić maluchowi swobodnie opowiedzieć swój „dzień w pracy”. Nie zarzucajmy go pytaniami, ponieważ nadmiar emocji, które się w nim nagromadziły nie pozwoli mu odpowiedzieć na każde pytanie. Jeśli chcemy wiedzieć, jak maluch poradził sobie w ciągu dnia zapytajmy o to nauczycielkę. W domu również nie zapominajmy o rozmowach i zabawie z dzieckiem (zasada pilota do telewizoraⱱ).
Pełne wsparcie i zrozumienie.
Na początku dziecko będzie przeżywało wiele trudności. Może się posiusiać, może nie nadążyć za kolegami w grupie, nie będzie potrafiło się ubrać – to dla niego będzie bardzo frustrujące, dlatego należy wspierać malucha i wzmacniać w nim poczucie własnej wartości. To nie jest czas na złość lub irytację, a raczej na przypominanie, że z każdym problemem może się zwrócić do nas, a jak nas nie ma to do wychowawczyni.
Przedszkole to nie jest obowiązek, ale świetna przygoda.
Warto pozytywnie opowiadać dziecku o tym etapie jego życia. Kilka własnych przygód z życia przedszkolaka jest tutaj niezastąpione, ponieważ w ten sposób przedstawiamy dziecku pobyt w przedszkolu, jako fascynujący etap, pełen nowych doświadczeń i świetnych przyjaźni. Nie należy mówić, że dziecko musi iść do przedszkola, bo rodzice muszą zarabiać pieniądze. To nie jest przymus, a przyjemność poznawania świata, poza tym nikt nie lubi być przymuszany. Tylko pozytywne emocje i nastawienie rodziców udzielą się także dziecku, które poczuje dzięki temu ciekawość i ekscytację.
Kluczowym jest pozytywne nastawienie rodziców do przedszkola.
To najważniejsza zasada!
Dzieci są barometrem emocjonalnym rodziców i świetnie wyczuwają smutek czy niepokój. Jeśli dorośli będą nadmiernie przeżywać codzienne rozstania z dzieckiem, to ich maluch również będzie emocjonalnie je przeżywał. Dlatego nie należy również rozmawiać przy dziecku o swoich wątpliwościach dotyczących przedszkola, a już na pewno nie wolno wypowiadać się o nim negatywnie, bo dziecko niechętnie będzie przekraczało próg przedszkola.
ADAPTACJA DZIECKA
Typowe zachowania dziecka w okresie adaptacyjnym:
- Płacz, niepokój, silna emocjonalność, lęk.
- Mogą pojawić się wybuchy złości, również agresji, które wcześniej się nie zdarzały.
- Bywają zaburzenia snu, trudności w zasypianiu, wybudzanie się w nocy.
- W pierwszych dniach dziecko może odmówić spożywania posiłków w przedszkolu.
- Spadek aktywności dziecka, niechęć udziału w zabawach w przedszkolu, wycofanie i izolacja od grupy. Maluch woli obserwować inne dzieci z boku. Po południu natomiast może być nadmiernie ruchliwe i aktywne. W ten sposób zrekompensuje sobie poranną stagnację.
Czego nie robić?
- Nie należy płakać, bo dla malucha płaczący rodzic oznacza, że dzieje się coś bardzo złego. Opanuj emocje, nawet, gdy ogarnia cię smutek lub strach.
- Absolutnie nie zostawiaj dziecka bez pożegnania. Twoje dziecko może to odebrać jako porzucenie i mocno się wystraszyć. Zawsze zapewnij malucha, że wrócisz jak tylko skończysz pracę.
- Nigdy nie zaglądaj po pożegnaniu do sali dziecka, bo gdy zobaczy ono rodzica może znowu zacząć płakać a to utrudni maluchowi spokojne rozpoczęcie dnia. Jeśli już weszło do grupy nie czekaj, nie nasłuchuj tylko spokojnie wyjdź.
Zasada pilota od telewizora: jeśli oglądasz właśnie jakiś program w TV, a Twoje dziecko ma do Ciebie pytanie lub chce Ci coś opowiedzieć albo pokazać, to w pilocie jest cudowny przycisk „PAUZA”, który można nacisnąć i całą swoją uwagę skierować na dziecko. I choćby w tracie tego programu przychodziło kilkanaście razy, to „PAUZA” jest po to, żeby Wasz program nie umknął i na Was poczekał, a dziecko poczuło, że jest dla Was najważniejsze.
Pamiętajcie, dziecko przyjdzie kilka, kilkanaście, najbardziej wytrwałe kilkadziesiąt razy, jednak, kiedy nie zobaczy zainteresowania z Waszej strony, to przestanie przychodzić, a Wy stracicie możliwość poznawania cudownego świata Waszego dziecka.
Małgorzata Ostrowska
psycholog
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki IV warszawskiego konkursu plastycznego „Malarstwo Tadeusza Makowskiego widziane oczami dziecka”. Na konkurs wpłynęło 41 prac.
Nagrodzeni zostali:
Kategoria: 5- lat:
I miejsce– Teo O.
II miejsce– Paulina L., Przedszkole Nr 192
III miejsce– Klara W., Przedszkole Nr 197
Wyróżnienia: Gaja Z. (Przedszkole Nr 22), Maria S. (Przedszkole Nr 105)
Kategoria 6- lat:
I miejsce- Zofia I., Przedszkole Nr 352
II miejsce- Filip S., Przedszkole Nr 145
III miejsce- Tymon P., Przedszkole Nr 313
Wyróżnienia: Aleksandra D. (Przedszkole Nr 181), Dominika Z. (Przedszkole Nr 222)
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział, a zwycięzcom gratulujemy!
Zwycięzców oraz wyróżnionych zapraszamy po odbiór nagród do Przedszkola Nr 60 od 03.06.2024r. w godz.: 08:00-16:00. Pozostali uczestnicy i nauczyciele dostaną dyplomy i podziękowania do wypełnienia drogą elektroniczną.
Serdecznie zapraszamy
na występy dzieci z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty,
które odbędą się:
Grupa I – 23 maja o godzinie 14:00
Grupa II- 23 maja o godzinie 15:00
Grupa III- 24 maja o godzinie 15:30
Szanowni Państwo,
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny m.st. Warszawy przesyła materiały edukacyjne w ramach akcji profilaktycznej dotyczącej zatruć pokarmowych oraz chorób brudnych rąk
Prezentacja dla rodziców dot. Zatruć pokarmowych (1) (3) — kopia
Szanowni Państwo,
w ramach akcji profilaktycznej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Warszawie dotyczącej wszawicy „Samo umycie włosów nie wystarczy” przekazujemy materiały edukacyjne z zakresu profilaktyki wszawicy.
Prezentacja dla rodziców
wszawica_PLAKAT_1-1Plakat PSSE w m.st. Warszawie
wszawica_PLAKAT_1-1
Wszawica_BROSZURA-3
Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych rozpocznie się 5 marca br. i będzie prowadzona z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji.
Informacja o terminach, zasadach i kryteriach rekrutacji dostępna jest w zakładkach:
Kryteria rekrutacji do przedszkoli
Zasady rekrutacji
Zaproszenie na Wieczornicę
gr. I Rybki – 15 grudnia g.15:30
gr. II Delfiny – 14 grudnia godz. 15:30
gr. III Rekiny – 20 grudnia godz. 14:30
gr. IV Wieloryby – 20 grudnia godz. 16:00
Serdecznie zapraszamy!!
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Zapraszamy na Kiermasz Bożonarodzeniowy,
który odbędzie się 12 grudnia w naszym przedszkolu
od godziny 13:00 do 17:00
Podczas kiermaszu będziemy prezentować ozdoby świąteczne wykonane przez dzieci.
Zachęcamy do przyjścia, podziwiania prac oraz ich zakupu!
Fundusze zebrane podczas kiermaszu zostaną przeznaczone na dofinansowanie czerwcowej wycieczki integracyjnej!
(Kwota zebrana podczas kiermaszu to: 1713 złotych) – dziękujemy!!!
Dnia 6 grudnia (środa) odbędzie się w naszym przedszkolu
SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM,
na które serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci.
Tego samego dnia odwiedzi nas fotograf, który wykona dzieciom świąteczne zdjęcia.
Warsztaty ON – LINE
zapraszamy na bezpłatne warsztaty ON- LINE, finansowane przez Urząd M.st Warszawy – Biuro Edukacji.
Są one przeznaczone dla rodziców dzieci 3-7 lat.
Tematyka:
Warsztat nr 1: Przetwarzanie słuchowe a trudności szkolne.
Warsztat nr 2: Integracja sensoryczna a gotowość szkolna.
Przetwarzanie słuchowe i SI_Warsztaty online _ 11.23
Sadzenie drzew
Dziś 3 listopada 2023 r. dzieci z grupy Delfinki i Wieloryby pod czujnym okiem swoich pań, brały udział w inicjatywie Urzędu Dzielnicy Włochy – nasadzaniu drzew: klonu polnego.
Przedszkolaki miały okazję podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą ekologiczną zdobytą na zajęciach w przedszkolu oraz warsztatach takich jak: „Ratujemy naszą aleję” , „Tysiąc drzew dla Warszawy”, „Projekt drzewo”.
Zarówno zaproszeni goście jak i przedszkolaki wrócili bardzo zadowoleni, a nowe drzewa będą szybko rosły i zdobiły okolice Stawu Koziorożca.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty o bezpieczeństwie najmłodszych w sieci
Termin:
24.11.2023, godz. 17.00
Miejsce:
przedszkole, sala na parterze
Warsztaty „Jak mądrze wspierać emocje dziecka?”
Spotkania odbywają się w następujących terminach i miejscach:
1) 6 listopada o godzinie 16:30-19:30 w sali nr 6 w przedszkolu nr 419 prz ul. Ryżowej 17
2) 8 listopada o godzinie 16:30-20:30 w przedszkolu nr 175 przy ul. Astronautów 5
3) 15 listopada o godzinie 16:30-20:30 w przedszkolu nr 78 przy ul. Radarowa 4a.
Wstęp na spotkanie jest wolny, zapisy na listach w przedszkolach w których odbywają się spotkania.